Ogród pełen skarbów – wszystkie skarby w jednym ogrodzie

Opublikowano przez on wrz 29, 2012 | 0 komentarzy

W natłoku zajęć czas umyka w zawrotnym tempie, a wpisy na bloga naszej pracowni cierpliwie czekają w kolejce na zamieszczenie. Tymczasem wracamy myślami do ostatnich dni sierpnia i przedstawiamy projekt, który powstał na warsztatach zorganizowanych podczas Wystawy Zieleń to życie. Opis naszej koncepcji znajdzie się w publikacji na temat warsztatów, a już dziś prezentujemy go czytelnikom naszego bloga:

 

Przyroda sama w sobie jest skarbem – bezcenną wartością ludzkości. Nieokiełznaną, niezamkniętą inspiracją. Człowiek jako integralna część środowiska jest tylko gościem w tej przestrzeni. Budynek mieszkalny wtopiony jest w naturę, jest „korytarzem ekologicznym” dla człowieka.

 

Dla każdego słowo „skarb” ma inne znaczenie. W projektowanej przestrzeni skarby dzieci są bardzo namacalne. Mogą nimi być znalezione w ogrodzie kamyki, kwiaty, owoce czy huśtawka zawieszona na drzewie. Dla dorosłych skarb ma wymiar bardziej metafizyczny i dla nich skarbem będzie cisza, ukojenie, harmonia wypływająca z bliskości z naturą.

 

Inspiracją w projekcie była sama natura. Wykorzystując wiadomości o warunkach siedliskowych i roślinach wskaźnikowych na badanym terenie, w projekcie zostały zaplanowane nasadzenia gatunków rodzimych (np. Salix viminalis) oraz roślin o pokroju naturalistycznym (np. Alchemilla, Scabiosa, Gaura, Penstemon) i traw ozdobnych. Aby nie podejmować prób imitacji natury w założeniu projektowym, w istniejące środowisko wprowadzono wyraźne elementy architektoniczne (betonowe kule, postmodernistyczny domek dla dzieci etc).

 

W strefie wejściowej zaplanowano utwardzony podjazd, w który wtopiono wyspy z ozdobnymi trawami – kompozycje roślinne osadzone w wyciętych w nawierzchni okręgach. Przy południowej granicy działki zastosowano naturalistyczny żywopłot o swobodnym zarysie z wierzby wiciowej. Wśród łąki kwietnej, która wypełnia przestrzeń wokół domu, ustawiono minimalistyczne rzeźby – różnej wielkości kule z surowego betonu. W południowo – zachodniej części ogrodu zaaranżowano przestrzeń proaktywną przeznaczoną dla dzieci, w której będą mogły odkrywać swoje zainteresowania oraz gromadzić wszelakie skarby. Zaprojektowany specjalnie dla nich modernistyczny domek jest pełen niespodzianek. Wyposażony jest w szuflady i schowki oraz edukacyjne donice pełne skarbów natury. Obok domku zaplanowano kompaktową piaskownicę z tablicą do pisania i schowkami na kredę. Ażurowe nasadzenia z wierzby wiciowej subtelnie odgradzają część ogrodu przeznaczoną dla dzieci od części wypoczynkowej z basenem kąpielowym. Zachodnia część działki tworzy strefę rekreacyjno – wypoczynkową. Jej głównym elementem jest drewniany taras z pomostami wychodzącymi nad staw kąpielowy. Pomiędzy pomostami oraz przy tarasie zaprojektowano naturalistyczne nasadzenia traw. Ważnym elementem w kompozycji jest drzewo rosnące w tarasie. Na pomoście biegnącym nad wodą umieszczono faliste siedzisko. Całość elementów zaplanowano w sposób, który umożliwia wypoczynek w bezpośrednim kontakcie z naturą. W północnej części działki poprowadzono trawiastą nieformalną ścieżkę biegnącą wśród naturalistycznych rabat bylinowych. Na całej projektowanej powierzchni zachowano naturalną roślinność siedliskową.

 

W koncepcji starano się uwidocznić wielowymiarowość skarbów, które można odnaleźć w ogrodzie. A przede wszystkim podkreślić wartość natury jako bezcennego skarbu człowieka.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z warsztatów:


Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress