Ogród za oknem – Ogród kobiety

Opublikowano przez on maj 15, 2012 | 0 komentarzy

W ostanich dniach kwietnia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się konferencja „Ogród za oknem – Ogród kobiety”. Miło nam poinformować, że Pracownia „Zagrajmy w zielone” była tam reprezentowana przez jedną z naszych projektantek. Konferencji towarzyszyły warsztaty.  Zespół, w którym pracowała nasza projektantka, opracował koncepcję, która zyskała  uznanie wśród organizatorów i uczestników konferencji.

Przedmiotem warsztatów było zaprojektowanie przestrzeni kobiety. Wybór miejsca należał do zespołów projektowych. Projekt zatytułowano „Kobieta zmienną jest”. Inspiracjami były: stara wiejska chata, film Janusza Kondratiuka „Słoneczny zegar”, klocki, tory kolejowe, a przede wszystkim KOBIETA :).

Zakres projektu obejmuje teren starego sadu jabłoniowego, wewnątrz którego umiejscowiona została proaktywna przestrzeń – aranżowana za pomocą modułów.  Sad otoczony jest łąką kwietną – te dwa elementy symbolizują zewnętrzność kobiety, czyli opanowanie i spokój. Natomiast serce sadu to już zupełnie inna historia… to właśnie tam jest przestrzeń proaktywna, w której się ciągle coś dzieje i zmienia. Ideą projektu jest ukazanie złożonej kobiecej natury poprzez połączenie kontrastujących form (od organicznych do formalnych, prostych). W środku założenia zaplanowano nasadzenie monumentalnego drzewa, które ma symbliczne znaczenie – każdy użytkownik może to dowolnie inetrpretować (symbol matki, bezpieczeństwa, mężczyzny, wyobcowania, siły, etc). Na drzewie powieszona została huśtawka, która poza funkcjami użytkowymi pełni także funkcję symboliczną. W założeniu projektowym ogród stanowi układankę z modułów. Użytkownik może „przemeblować” przestrzeń w zależności od potrzeb i upodobań. Moduły przesuwane są na szynach. Materiały użyte w projekcie to lakierowane drewno (moduły – meble: rozkładane stoły i czerwone siedziska) oraz ocynkowana blacha (moduły – donice). Celowo nie został wprowadzony dobór roślin, aby nie zamykać ogordu w ramy stylistyczne.

Projekt takiego ogrodu to oczywiście wyidealizowana przestrzeń – przestrzeń niezamknięta, magiczna, w której znajdzie się miejsce dla każdego… bo kto nam kobietom będzie przesuwał te ciężkie moduły? 🙂

Poniżej kilka zdjęć z warsztatów.

 

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress